reklama

Maturity a ďalší problém v školstve - aktualizované 23.5.2013

O našom školstve sa toho už popísalo veľa. Ja by som chcela upozorniť na problém, o ktorom sa zatiaľ nehovorilo a ktorý sa priamo dotýka niekoľkých stovák našich maturantov, ale môže ľahko prerásť aj do celospoločenských rozmerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Pravidlá, podľa ktorých skúška dospelosti prebieha, sa menia z roka na rok. Pre tých, ktorí nestíhajú sledovať experimenty s maturitou, uvediem v súčasnosti platnú verziu podľa školského zákona: študenti maturujú zo štyroch predmetov - slovenský jazyk a cudzí jazyk sú povinné, okrem nich si musia zvoliť dva ďalšie predmety. Zo spomínaných jazykov sa skúška skladá z písomnej a ústnej časti, z ostatných predmetov je len ústna časť s výnimkou matematiky, ktorá má písomnú aj ústnu časť. Písomnú časť maturít pripravuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania - NÚCEM.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak žiak získa z písomnej časti maturitnej skúšky 25 % a menej, požiada o opravnú skúšku, ktorú vykoná v termíne písomných maturitných skúšok nasledujúceho školského roka. Táto novinka - percentuálny limit pri písomnej časti a v prípade nesplnenia opravná skúška až o rok - je v platnosti od 1. septembra 2012, teda prvýkrát vstupuje do praxe pri maturitách v tomto školskom roku.

Čo znamená uvedený zákon v praxi? Ak má žiak slabší deň - môže to byť spôsobené trémou, psychickou indispozíciou, zdravotnými či osobnými problémami - a napíše písomnú časť na menej ako 25 %, pričom mu môže chýbať len jeden-jediný bod, opravnú skúšku môže absolvovať až o rok. Počas toho roka má na výber: niekde sa zamestnať, ale keďže nemá maturitu, môže pracovať iba ako nekvalifikovaná sila, teda ísť takpovediac k lopate, alebo nepracovať a rozšíriť rady nezamestnaných. Samozrejme, na pokračovanie štúdia na vysokej škole môže zabudnúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V oboch prípadoch ale stráca získané študijné návyky, stráca rok študijného života. Pritom ak už niekto úspešne absolvoval roky štúdia na strednej škole, zrejme má na to, aby zmaturoval.

Druhý problém, na ktorý chcem poukázať, je nasledovný: povinné predmety pri maturite sú dva - slovenčina a cudzí jazyk, kde má maturita písomnú aj ústnu časť. Všetky ostatné predmety sú voliteľné, ale z nich jedine matematika má aj písomnú časť, kde po nesplnení limitu žiak stráca celý rok, ako som uviedla vyššie. Pýtam sa, prečo sú žiaci, ktorí si tento predmet vyberú, takto znevýhodnení až diskriminovaní? Mal by sa zaviesť jednotný systém, buď by mala byť písomná časť zo všetkých voliteľných predmetov, alebo by sa z matematiky mala zrušiť. Zatiaľ to ale vyzerá, že žiaci sú potrestaní za to, že si zvolili matematiku. Toto rozhodne nepovedie k skvalitneniu maturít, ale k opaku - žiaci si budú vyberať ľahšie predmety.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prejdime ku konkrétnym číslam: v školskom roku 2012/13 maturuje z matematiky 8 203 žiakov, z toho v písomnej časti neprospelo 780, čo je 9,5 % (zdroj: Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania - NÚCEM).

V tomto školskom roku maturuje celkovo 56 253 študentov, matematiku si zvolilo 14,58 % (zdroj: NÚCEM). Toto číslo považujem za nízke a predpokladám, že po tohtoročných skúsenostiach na budúci rok bude ešte nižšie. To znamená, že ubudne záujemcov o technické smery, kde sa tento predmet vyžaduje, a tým aj ľudí s technickým vzdelaním, ktorých je na Slovensku už v súčasnosti nedostatok. Je toto správne smerovanie nášho školstva?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechcem teraz diskutovať o neprimeranosti testov z matematiky, ktoré v niektorých častiach presahovali rámec učiva pre stredné školy. O tom najlepšie vypovedá fakt, že takmer 10 % z tých, ktorí si matematiku dobrovoľne zvolili a teda zrejme s ňou počas štúdia nemali problémy, neuspeli. Toto nepovažujem za zvýšenie úrovne maturít, po ktorom sa stále volá, ale to by bola téma na samostatný článok.

Matematika je však len jedným z maturitných predmetov. Keď sa pripočítajú neúspešní maturanti z ďalších predmetov, budú to stovky mladých ľudí, ktorí doplatili na zmenu systému hodnotenia. Navyše to poškodí aj vysoké školy, pretože znemožní stovkám absolventov stredných škôl nastúpiť na zvolené štúdium, čiže v prvom ročníku vysokoškolského štúdia môže nastať deficit študentov. Ďalším dôsledkom bude zvýšenie počtu nezamestnaných, teda systém hodnotenia písomnej časti maturít sa takto stane celospoločenským problémom.

Riešením tejto situácie by bola zmena v súčasnosti platného systému a návrat k hodnoteniu, ktoré fungovalo pri maturitách v predošlom školskom roku. Času je málo, lebo ústne maturity začínajú už 20. mája a prijímačky i zápisy na vysoké školy sú o niekoľko týždňov.

Dúfam, že sa kompetentní rozhýbu a urýchlene pristúpia k náprave. To je to najmenej, čo sa dá spraviť pre tie stovky nešťastníkov, ktorí doplatili na nekoncepčnosť nášho školstva a každoročné zmeny pri maturitách. Pravidlá by mali byť jasné od začiatku štúdia, aby si žiaci mohli zodpovedne zvoliť maturitné predmety a tým aj svoju (možno) budúcnosť.

Doplnené 13. mája 2013:

Na tieto informácie zareagoval poslanec NR SR Miroslav Beblavý, člen výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Prostredníctvom jeho asistentky som bola informovaná, že poslal interpeláciu ministrovi školstva. Môžete si ju prečítať tu: http://www.beblavy.sk/2013/05/je-v-poriadku-ak-maju-neuspesni-maturanti-cakat-rok-na-opravnu-skusku/

Doplnené 22. mája 2013:

Poslanci Smeru podali v pléne pozmeňovací návrh:

http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=383710

V dnešnom internetovom SME bol uverejnený článok http://www.sme.sk/c/6808825/minister-po-staznostiach-zmeni-maturity-na-opravu-sa-nebude-cakat-rok.html , kde ma riaditeľka NÚCEMu obvinila z manipulácie s číslami.

Čísla, ktoré uvádzam v tomto článku, mi poskytol RNDr. Miroslav Repovský, vedúci Odboru národných meraní NÚCEM po vyžiadaní na základe infozákona. Ako dôkaz mám mail, v ktorom mi uvádza spomínané čísla.

Obvinenie z manipulácie s číslami preto dôrazne odmietam a budem trvať na verejnom ospravedlnení.

Doplnené 23. mája 2013:

Podarilo sa! Včera 22. 5. 2013 poslanci v parlamente prijali pozmeňovací návrh, ktorým sa mení termín konania opravnej skúšky z písomnej časti maturít. Bude už v septembri, takže približne tisícka maturantov má šancu na druhý pokus ešte v tomto roku.

Dobrá vec sa podarila, došlo k spravodlivej náprave. Všetko ostatné zo včerajška je už nepodstatné, cieľ bol dosiahnutý, tešíme sa!

Kristína Antálková

Kristína Antálková

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som taká,aká som. Ale som rada, že som. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu